Ne yapsam acaba!

Sokaklarda tarih :

Alaçatı Rum'lar zamanında bağcılık ve şarapçılık ile tarihinin parlak bir dönemini yaşadı. Mübadele sonrası Balkan'lardan gelen Müslüman Türkler bağcılık ve zeytincilik bilmiyorlardı. Bağlar sökülüp yerine Selanik göçmenleri tütün diktiler; Kosova ve Bosna göçmenleri ise bildikleri iş olan hayvancılığa başladı. Ancak iklim ne tütün, ne de hayvancılık için uygun değildi. Bin bir eziyetle yetiştirilen tütünden Alaçatı'ya gelen para ancak karın doyurmaya yetiyordu.

1990'larda rüzgâr sörfü sörfüyle parlamaya başlayan Alaçatı, 2000'li yıllarda taş ev meraklılarının akınıyla devam etti. 2001 yılında ilk küçük otel açıldı, yalnızca 3-4 yıl içinde Alaçatı Türkiye'nin en gözde tatil yörelerinden biri haline geldi.

Alaçatı kendini diğer beldelerden bozulmadan korunmuş olmasıyla öne çıkardı. Küçük oteller ve restoranlar açıldı. Alaçatı'da   Türkiye'nin en güzel küçük otellerinde konaklayabilir, restoranlarında   en güzel yemeklerini yiyebilirsiniz. Alaçatı "kentsel sit" ilan edildi,   beldemizde binalar aynen korunmak zorunda ve geleneksel mimariye uygun   olmayan, çok katlı yeni bina yapılması artık mümkün değil.

Alaçatı artık dünyanın en önemli rüzgâr sörf'ü merkezlerinden biridir,   birçok uluslararası yarışma beldemizde yapılır. Alaçatı sahilleri Ege'nin en temiz denizlerine, en güzel plajlarına sahiptir. Alaçatı'da   sabahlara kadar yüksek sesli müzik yayını yapılmasına, bar veya diskotek   açılmasına Belediye'miz izin vermiyor. Alaçatı'daki kahvelerde plastik sandalye göremezsiniz. Alaçatı'da sokaklar hala parke taşıyla kaplıdır. Alaçatı sokaklarında yazın klasik müzik dinletilerine rastlarsınız.

Karnınız mı Acıktı?

Yemek, Alaçatı kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Yörenin   otlarını, deniz ürünlerini tadabileceğiniz, yerel mutfağın örneklerini   keyifle tüketeceğiniz restoranlardan, Dünya mutfaklarına kadar birçok   alternatifiniz var... 

Her sokağında sürpriz bir restoran çıkıverir karşınıza. Her   biri özenli, her biri dostça sizi karşılar. Her şey "geçmiş" kokar. "Kim   bilir neler yaşandı bu evlerde?" Diye dar sokaklarda dolaşırken, bir   binanın içinde ya da bahçesinde yemek yerken bulursunuz kendinizi.

    

Bir de işin Alaçatı kahvaltısı kısmı var ki... Zaten güne tüm   dünyalılardan daha avantajlı başlarsınız. Dünyada yalnızca bu yörede   yetişen ve dalında "olgunlaşan" hurma zeytini de tatmak gerek.

    

Ev yapımı limonatalar, sakız muhallebisi, sakız tatlısı, sakız   kurabiyesi, adaçayı Alaçatı sofralarının vazgeçilmezleri. Yemek sonrası   Alaçatı'nın dar sokaklarında yapılan küçük bir gezinti sizi deliksiz   bir uykuya hazırlayacaktır.

Oda olmadı fast food’ umuz var. Tabi yine buraya özgü. Kumru ile ilgili anlatılan birçok efsane olsa da hepsinin ortak bir noktası var. Tüm hikayeler İzmir’e ve Çeşme’ye uzanıyor. Kumruyu kumru yapan ise mayasının farkı. Balkanlar’dan, Makedonya’dan geldiğine inanılan bu özel maya yapım tekniği, sadece un ve nohut suyuna dayanıyor. Günümüzde sadece bir ya da iki ustanın hatırladığı ve yapabildiği bu özel nohut mayası vaktinde evlerde yapılır ve kumru şeklini alırdı.

İzmir’de yayılan kumru ilk halini, soğuk olarak, içine domates, tulum peyniri ve yeşil biber alarak buldu. Günümüzde halen İzmir deki tüm gevrekçilerde (simitçilerde) bu eski hali ile de satılmaya devam etmektedir.

Kumrunun günümüzdeki halini alması yani ızgaraya girmesi ise, 1965 yılına uzanıyor. O yıllarda Çeşmeye de gelen bu kumru ekmeklerini, Erdoğan isimli bir usta ızgaraya atıyor ve içindeki malzemeleri ısıtmaya başlıyor. İşte o günlerden bu güne kadar Çeşme ile klasikleşen kumru yolculuğuna halen devam etmekte.

Sanat bir yaşam biçimi diyenlere…

Bir çok kültüre ev sahipliği yapmış Alaçatı da yediden fazla sanat galerisinde yaz boyu çeşitli   sanatçıların eserleri sergilenir. Arts & Crafts Seramik Atölyesi yıl   boyu ünlü seramik sanatçılarının katılımı ile düzenlediği seramik   çalışmalarıyla Alaçatı´ya farklı bir boyut katar.

 

Bunun yanısıra çamura bulanmak isteyenlere çömlek kursları düzenlenmektedir. Hemde hiçbir koşul aranmadan gidebileceğiniz Atölye yağhanede çömlekten testiye bir çok şeyi ellerinizle  yapacak kilin yumuşaklığıyla tüm steresinizi atacaksınız.

Alaçatı'da yer alan Alaçatı kitap evi Uğur DÜNDAR, Ayşe KULİN, Yılmaz ÖZDİL gibi  ünlü yazarları konuk edip   imza günleri düzenler. Her yaz Alaçatı'da Türkiye'nin değişik   yörelerindeki konservatuarlardan gelen keman öğrencileri ünlü virtüözler  çalışması yaparlar. Yaz gecelerinde Alaçatı meydanında yer alan   birbirinden keyifli klasik müzik dinletileri bu yılda aynı zenginlikle   devam edecek.

Spor da lazım.

Çağla KUBAT’ tan tutunda Bora KOZANOĞLU gibi profesyonellerle beraber sörf e başlayabilirsiniz. Aslında burada herkes profesyonel. Bir haftalık eğitimden sonra siz bile. Rüzgarla dans etmenin yanı sıra denizdeki dans edenleri ovadaki kelebeklere benzeterek plaj kenarındaki kafelerde fast food veya salata çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda tenis kortlarımızda mevcut. Bu sene Alaçatı’ da düzenlenecek olan tenis turnuvasında eğlenceli maçlar yapabilir, yeni dostlular kurabilirsiniz. Ayrıca dostlarınızla gece maçları da yapabilir tatilinize sporunuzu aksatmadan devam edebilirsiniz.

  Ilıca Plajı:   

Ilıca Plajı, Türkiye'deki mavi bayraklı plajların başında   gelir. Su ısısı nedeniyle sezonu en erken burası açar Çeşmede. Özellikle çocuklu aileler için denize uzun   bir mesafe sığ kalması büyük rahatlıktır. Kumsalın güzelliği için   çocuklar için bulunmaz bir nimettir.

      Boyalık Koyu   

Yaklaşık 5 Km. uzunluğunda çok güzel plajlara sahip bir   koydur. Ilıca plajının karakteristiklerini gösteren bu koy, bugün   Çeşme'nin en hızlı gelişen turizm alanlarından biridir. Koyun orta   kısmında yer alan Kalem Burnunun karayla birleştiği yerde, yapıldığı   yıllarda Türkiye'nin en büyük ve en modern konaklama tesislerinden biri   olan ALTINYUNUS TATİL KÖYÜ ve Marinası bulunmakta olup köyün tüm doğal   zenginliklerini turistin hizmetine sunmaktadır. Bu koyun kuzey   rüzgârlarına kapalı en sakin plajı SAKİN DENİZ (Ayayorgi) plajıdır.   Kıyısındaki lokantaları ve kamp yerleriyle gerçekten sakin ve   dinlendirici bir köşedir. 

   Şifne-Büyük Liman   

Ilıca plajı merkez olmak üzere kuzeydoğu yönünde Şifne'ye   kadar uzanan kıyı bandı, güzel plajları ve kaplıcalarıyla değerli bir   merkez oluşturur. Büyük Liman, Paşa Limanı koyları, turistik tesislerin,   kamp alanlarının ve toplu yazlık konutların toplandığı bir yerdir.   Şifne, kaplıcalarıyla ünlü bir merkez olup, çok sayıda temiz ve düzenli   pansiyon hizmet vermektedir. Ilıca merkezine yaklaşık 5 Km. uzaklıktaki   bu önemli turizm merkezine ulaşım Ilıca'dan sağlanır. 

   Paşa Limanı   

Müthiş bir yer ancak bir o kadar da reklamı fazla yapılmamış. Deniz ısısı çok ideal temiz ve dalgasız.

      Altınkum   

Çeşme merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta, eşi bulunmaz   güzellikte deniziyle, Maldiv adalarını andıran muhteşem bir yerdir.   Altınkum benim en favori yerimdir hatta oraya âşık olduğumu bile   söyleyebilirim. Denizi soğuktur ama muhteşemdir.

Dalyan Kocakarı Plajı   

İsmi sizi önyargılı yapmasın, Çeşmenin ayrı bir güzel plajı   ise Dalyandaki Kocakarı plajıdır. Suyu gerçekten çok güzel ve   dinlendiricidir. Özellikle mayıs, haziran aylarında sakinliği ise ayrı   bir güzeldir.

       Ayayorgi Koyu :   

Çeşme merkezine 1 km uzaklıkta muhteşem bir koydur. Buradaki   beach club lar gündüzleri plaj akşamları ise gece kulübüdür. 

     Ildırı   

Antik Erythria kentinin bulunduğu Ildırı ve yöresi, doğal   plajları ve kamp alanlarını bakımından kampçılar için ilginç, bir   yöredir. Çeşme ilçe merkezine 22 km. Ilıca`ya 15 km. uzaklıktaki bu   tarihi ve doğal zenginliklere sahip yöreye ulaşım Şifne`den sonra asfalt   bir yolla yapılmaktadır.

      Dalyan ve Sakız Koyları

Çeşme yarımadasının kuzey kıyılarında yer alan bu turistik   merkezler, tipik balıkçı mahallesi, evleri, limanı, plajları ve   insanlarıyla Ege yaşantısının ve doğal güzelliklerinin toplandığı bir   yöredir. Bu yöre, Çeşme ilçe merkezine 4 Km. uzaklıktadır. Dalyan köyde   çok sayıda kaliteli pansiyon yerli ve yabancı turistlerin hizmetindedir. 

    Pırlanta Plajı:    

Çeşme'den 10 kilometre uzaklıktaki Çiftlikköy'de bulunan   Pırlanta Plajı hiç kesilmeden kuvvetli ve sabit esen rüzgârı ve   dalgalarıyla meşhurdur. Tecrübeli sörfçüler için ideal mekân. Sit alanı   olduğundan civara tek çivi çakılamıyor.   Çeşmenin en batısında bulunan Pırlanta Plajı adını pırlanta   gibi parlayan kumundan almıştır. Denizin 250 metre boyunca sığ ve sadece   pırıl pırıl kum olmasıyla da dünyanın dört bir yanından sörfçülerin bu   bölgeye gelmesini sağlamıştır.   2000'lerde ise plaj, yeni milenyumun en yeni uç sporu olan   Kitesurf ve kitesurfculerin de yeni merkezi oldu. Rüzgar sörfüne benzer   yanlarından dolayı da pek çok rüzgar sörfçüsünün başladığı bu spor ile   Pırlanta Plajı bu konuda dünyanın en önemli merkezleri arasına girdi..   Pırlanta Plajı'nda bulunan sörf tesisi Kitesurf beach,   Uluslararası Kitesurf organizasyonu (IKO) nun Türkiye'deki sertifika   veren okulu ve sadece sertifikalı öğretmenler ile eğitim veriliyor.   Windsurf ve Kitesurfçülere çevre otellerde konaklama, kamp ve   karavan imkânı tanıyan Pırlanta Plajındaki tesislerde, ayrıca seyretmeye   gelenler için de bir cafe, yüzme ve güneşlenme alanları yer alıyor.

Akşam oldu hüzünlendim ben yine…

Sole Mare Beach Club:  Gece 00:00′da sonra genellikle kalabalıklaşan mekanda geceye devam. Paparazzi: Bu kulübe giriş ücreti ödemeden girebildiğiniz gibi inanılmaz kalabalığı sayesinde kendinizi eğlenceye verebiliyorsunuz. Babylon Alaçati: Burası gerçekten güzel bir mekan. Bu mekanda canlı müzik ve ses sanatçıları sayesinde kendinizi kalabalığa bırakın ve gece hayatının tadını çıkarın. Çeşme Cece Club: Burası geniş bir yer ve eğlence için dans pisti büyük. Çeşme Nispet Club: Türkü Barlardan hoşlananlar için birebir  Sea Side Club: Beach Kulüplerinden hoşlananlar için güzel bir mekan. Öküz : Son dönemlerin en gözde ve güzide mekanlarından. Tren: Öküzün olduğu yerde tren olmaz mı?

Blog

Misafirlerimizden

İrtibat Bilgileri

Alaçatı Mahallesi,11009 Sokak No:1/a Çeşme-İzmir
Tel : +90 (232) 716 08 70
GSM : +90 532 648 09 58
zeynep@zeynepotel.com
tempobet
Zeynep Otel Alaçatı © 2014
facebookblogger